Strona główna Wydarzenia / Events Amerykanin Jakub Kening otrzymał nagrodę pieniężną za dobre wyniki w nauce języka...

Amerykanin Jakub Kening otrzymał nagrodę pieniężną za dobre wyniki w nauce języka polskiego

239

Jednym z celów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie jest popieranie polskiego szkolnictwa.

11 listopada 2016 r. podczas tradycyjnego obiadu żołnierskiego z okazji Dnia Pamięci w Domu Polskim, Jakub Kening, Amerykanin z Angielsko-Polskiego Programu Szkolnego im. Św. Jana Pawła II w szkole Austin O’Brien, otrzymał nagrodę pieniężną od Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie Koło Nr 6 w Edmonton za wybitne osiągnięcia w nauce języka polskiego.

Dla nas Polaków język polski jest jednym z najważniejszych bogactw narodowych kraju naszego pochodzenia, obok godła, flagi i hymnu jest symbolem Polski. Dzieła wychodzące spod piór wielkich polskich poetów są przepełnione uczuciami, których w innym języku nie sposób wyrazić. Czasem słyszy się takie stwierdzenie, że „Nauka języka polskiego do niczego mi się nie przyda”. Jednak, nie da się ukryć faktu, że w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest czymś bardzo przydatnym a czasami wręcz niezbędnym.

Gratulacje dla Jakuba, nauczycieli języka polskiego w szkole Austin O’Brien i Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kandzie Koło Nr 6 w Edmonton.

Dlaczego więc rodowity Amerykanin z Nowego Jorku postanowił uczyć się języka polskiego?.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w przemówieniu p. Patrycji Sacawy, nauczycielki w szkole Austin O`Brien, które wygłosiła podczas wręczania nagrody.

Szanowni Państwo

Mam dzisiaj wielką przyjemność, jako była nauczycielka języka polskiego, by wręczyć tę nagrodę Jakubowi Keningowi. Chciałabym też przy okazji podziękować Panu Szwendrowi i wszystkim członkom SPK za wsparcie przez ostatnie lata. Ogromnie Wam dziękuję.

 Trzy lata temu, dyrektor szkoły, wtedy Pani Debbie Rowley zadzwoniła do mnie jednego dnia, kiedy przygotowywałam klasę na rozpoczniecie nowego roku szkolnego. Pani Rowley zadzwoniła do mnie i powiedziała, że jakiś bardzo patriotyczny chłopak z Nowego Jorku bardzo chciałby zapisać się do Polskiego Programu Szkolnego.

 Byłam zdziwiona, ponieważ, ten chłopak, teraz znany mi jako Jakub, był pierwszym Amerykaninem,  który zapisał się do naszego Programu. Naturalnie, nie wiedziałam czego się spodziewać. Czy ten Amerykanin będzie głośny, hałaśliwy, jak sobie wyobrażałam nowojorczyków? Miałam nadzieję, że nie.

Na szczęście, Jakub rozwiał wszelkie wątpliwości.  Od razu wyróżnił się na tle innych uczniów tym, że już jako młody nastolatek był bardzo pomysłowy, uprzejmy i pracowity. Te cechy są naprawdę bardzo wyjątkowe u młodzieży.  Ale ta nagroda nie jest przyznana za grzeczność, tylko za ciężką pracę i najwyższą średnią ocen ze wszystkich przedmiotów wśród absolwentów, którą osiągnął Jakub.

Chciałabym się podzielić z Państwem paroma ciekawostkami, które odkryliśmy w czasie lekcji polskiego: nazwisko Jakuba “Kenig” oznacza “król,” i że rodzina Mamy Jakuba ma korzenie rycerskie. Cechy liderskie i rycerskość, którą demonstruje Jakub potwierdza to, co Viktor Hugo tak trafnie powiedział: “ His­to­ria jest echem przeszłości od­bi­tym przez przyszłość. Od­blas­kiem przyszłości rzu­conym w przeszłość.”

Druga ciekawostka jest taka: Jakub polubił spiewaną poezję Jacka Kaczmarskiego. Pamiętam, że Jakub przygotował projekt na temat piosenki “Mury.” Zapewne Państwo pamietają ten wyjątkowy fragment piosenki:

“Wyrwij murom zęby krat. Zerwij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą, i pogrzebią stary świat”

Dlaczego wspominam ten tekst? Jakub nie miał łatwej sytuacji zaczynając naukę w Austin O’Brien i też musiał pokonać te mury, które mu stały na drodze.  Był z Nowego Jorku, młody facet w nowym kraju, bez całej rodziny, bez kolegów… W takiej sytuacji nie jeden mógby stracić motywację i nadzieję. Ale Jakub  zdecydował się pracować i osiagnąć jego cel, nieważne jakie byly mury. Jakub pokonał swoje mury, i dlatego jestem bardzo szczęśliwa, że mogę go teraz zaprosić, aby odebrał swoją nagrodę.

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.