Strona główna Wydarzenia / Events Centennial Gala Concert — Marking 100 years since the founding of Austria,...

Centennial Gala Concert — Marking 100 years since the founding of Austria, Czechoslovakia and Poland

174

Centennial Gala Concert — Marking 100 years since the founding of Austria, Czechoslovakia and Poland, Convocation Hall, Sat Oct 13th @ 7:30pm
Jako “Music Liaison”, działający z ramienia Wirth Institute, chciałbym zaprosić Państwa na uroczysty koncert – Centennial Gala Concert – z okazji 100. Rocznicy Niepodległości Polski, Czechosłowacji i Austrii, zorganizowany przez Wirth Institute for Austrian and Central European Studies, University of Alberta oraz Kongres Polonii Kanadyjskiej w Albercie przy współpracy z Mazurka Music and Art, Polish Culture Society, Czechoslovak Society for the Arts and Science, Austrian Cultural Forum a także Adam Mickiewicz Institute.
Koncert odbędzie się sobotę 13-go października o godz. 19:30, w Convocation Hall, Old Arts Building, U of A. Wstęp wolny, dotacje pieniężne dla “Campus Food Bank” mile widziane. Po koncercie reception.
Na koncert została zaproszona międzynarodowa plejada znakomitych artystów: małżeństwo z Polski – skrzypek Janusz Wawrowski, posiadacz jednych z najdroższych na świecie i najpiękniejszych w brzmieniu skrzypiec Stradivarius Polonia, żona skrzypka, sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska ( która zaśpiewa pieśni w języku polskim, czeskim i niemieckim), młodziutki, utalentowany wiolonczelista z USA – Donkkyun An, altowiolista Edmontońskiej Orkiestry Symfonicznej – Clayton Leung, a także dobrze już znana Edmontończykom para pianistów – Zuzana Simurdova & Mikołaj Warszyński.
W repertuarze artystów znajdą się perły muzyki klasycznej kompozytorów polskich, austriackich, czeskich i węgierskich: piękne pieśni na sopran i fortepian Zygmunta Noskowskiego, Antoniego Dworzaka i Richarda Straussa, Źródło Aretuzy na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego, Pieśń miłosna na skrzypce i fortepian Josefa Suka, burzliwa Etiuda na fortepian Bedricha Smetany, Polonez na fortepian i cztery ręce Franza Liszta, aż wreszcie, w drugiej części koncertu, genialny kwartet fortepianowy g-moll Johanna Brahmsa ze słynnym finałem -tańcem węgierskim w stylu cygańskim.
Proszę, zaznaczcie Państwo w swoich kalendarzach ten uroczysty wieczór muzyczny, upamiętniający sto lat niepodległości Polski, Czechosłowacji i Austrii i umacniający więź między tymi narodami w Edmontonie. Do zobaczenia w połowie października.

Mikołaj Warszynski, D.Mus

Music Liaison

Wirth Institute for Austrian and Central European Studies, University of Alberta

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.