Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego

Dzień Myśli Braterskiej – święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego

481

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy na całym świecie. Wybór daty padł na dzień 22 lutego – rocznicę urodzin założycieli harcerstwa Roberta Baden-Powella, Naczelnego Harcerza Świata i jego żony Olave Baden-Powell Naczelnej Harcerki Świata.. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia harcerzom na całym świecie, jak jest ich wielu, i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. Nawołuje do życzliwego myślenie o drugim człowieku, akceptacji, próby przełamania niechęci czy nieufności, nawołuje do wiary w dobro i przekształcania jej w czyny.

„Braterstwo podstawą i drogą do Pokoju” to słowa wypowiedziane po swoim wyborze na Stolicę Piotrową przez papieża Franciszka i również w swoim pierwszym orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Ojciec Święty podkreśla, że każda ludzka działalność powinna być naznaczona postawą służby ludziom, zwłaszcza tym najbardziej dalekim i nieznanym. Służba jest bowiem duszą tego braterstwa, które buduje pokój”.

W Edmonton uroczystości dla uczczenia Dnia Myśli Braterskiej rozpoczęły się w niedzielę 21 lutego uroczystą Mszą Święta w Kościele Różańca Świętego a następnie w Domu Polskim w Edmonton odbył się uroczysty Kominek zorganizowany przez edmontonski Szczep Harcerek „Beskidy” i Hufiec Harcerzy „Pomorze” .

Goście na Kominku byli zachwyceni bogatym programem artystycznym, ktory został przygotowany przez instruktorki: Yvonne Zalewski-Evoy, Anetta Malczewski-Dembowski i instruktora Czarka Dembowskiego pod troskliwą opieką hm. Krystyny Dembowskiej

Gawędę na tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej przygotowała hm. Krystyna Dembowska. Miłym akcentem było zaproszenie do wspólnej Gawędy p. Janiny Muszyńskiej, która podzieliła się wspomnieniami z jej początków powojennego harcerstwa polskiego organizowanego w Afryce.

W uroczystości wzięło udział wielu skrzatów, zuchów, harcerek i harcerzy oraz wielu instruktorów i entuzjastów harcerstwa. Obecni byli rowniez harcerze i harcerki ze Szczepów „Rysy” i „Orla Perć” w Calgary. Uroczystość zaszczycił swoja obecnością hm. Janusz Tomczak, prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Alberta a zarazem zastępca Komendanta Chorągwi w Kanadzie na Zachodnią Kanadę. Obecni byli przedstawiciele organizacji polonijnych, kombatantów i młodzieży. Po kominku zaproszono wszystkich na wspólny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Działalność harcerska zgodna z ideałami zawartymi w Prawie i Przyrzeczeniu, które między innymi charakteryzuje braterstwo, patriotyzm, sprawiedliwość i wzajemną pomoc zawsze była, jest i będzie przedmiotem największej troski w działalności polonijnej.

„The Canadian Polish Youth Friendship Society of Edmonton” to organizacja wspierana również przez inne organizacje polonijne, która okazuje szczególną troskę i głębokie zaangażowanie w sprawy prawidłowego funkcjonowania jednostek harcerskich. Działalność tej organizacji jest kontynuacją chlubnych tradycji harcerskich i patriotycznych poza granicami Polski.

Harcerstwo to nie tylko organizacja młodzieżowa, ale również entuzjastyczny ruch społeczny kształtujący pozytywne postawy i charaktery młodych ludzi.

Kominek, na którym zjawiło ponad 70 harcerzy i harcerek był świetną okazją, aby wspólnie bawić się, odnowić obozowe czy biwakowe przyjaźnie, nawiązać nowe i wspólnie snuć plany na Obozowe Lato 2016 .

 

 

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.