Strona główna Wydarzenia / Events Edmonton ma szansę na przywrócenie połączenia lotniczego z Warszawą

Edmonton ma szansę na przywrócenie połączenia lotniczego z Warszawą

503

  W tegorocznym planie połączeń PLL LOT nie ma nowego połączenia z Kanadą, ale takie połączenie będzie. Nowy prezes LOT Rafał Milczarski poinformował na konferencji prasowej w Konsulacie RP w Toronto 4 października ub. roku, że w ciągu najbliższych czterech lat polskie linie będą też oferować połączenia do jeszcze jednego miasta w Kanadzie. W tym roku od 3 kwietnia samoloty PLL LOT Boeing 787 Dreamliner polecą cztery razy w tygodniu do Los Angeles i do Newarku w USA. PLL LOT planuje rozwój siatki połączeń, której najważniejszym elementem będą połączenia dalekiego zasięgu: do Ameryki Północnej, na Bliski Wschód oraz do najważniejszych ośrodków biznesowych w Azji. Przywrócenie połączenia z Warszawy do Edmonton ma nie tylko głęboki sens ekonomiczny. Czartery PLL LOT w latach 90-tych na trasie Warszawa-Edmonton doskonale służyły zacieśnieniu kontaktów pomiędzy Polską a setkami tysięcy Polaków zamieszkujących trzy zachodnie prowincje Kanady (Saskatchewan, Alberta i British Columbia). Letnie czartery LOT-u na tej trasie cieszyły się dużym powodzeniem wśród grup etnicznych Europy Wschodniej i Środkowej, a w tym dominowała grupa ukraińska.

W Kanadzie żyje spora diaspora pochodzenia ukraińskiego, szacuje się, że jest to ok. 1,2 mln obywateli, co czyni Kanadę trzecim na świecie krajem o populacji ukraińskiej. Z tej liczby około 70% mieszka w zachodniej Kanadzie. Alberta jest drugą po Ontario prowincją, w której zamieszkuje najwięcej ludności ukraińskiej, około 332 tys. Ukraina nie posiada bezpośredniego połączenia lotniczego z Kanadą. Czołowy przewoźnik „Ukraine International Airlines” (UIA) nie oferuje połączeń do Kanady.

Z przedstawionej sytuacji można wyciągnąć wniosek, że PLL LOT może mieć ogromną szansę osiągnięcia sukcesu z rozwoju połączeń na trasie Ukraina – Warszawa – Edmonton/Kanada. Edmonton to stolica kanadyjskiego przemysłu naftowgo jest jednym z najnowocześniejszych i najprężniej rozwijających się miast zachodniej Kanady. Region Edmonton jest drugim co do wielkości, po Toronto, skupiskiem ludności pochodzenia polskiego. W tak dużej populacji Polaków można spotkać wielu światłych i utalentowanych naukowców, lekarzy, inżynierów, a także ekspertów w różnych dziedzinach. Potencjał intelektualny takich ludzi może być wykorzystany dla wzmocnienia i rozwoju współpracy między naszą prowincją a Polską. Wielu Polaków założyło tutaj firmy są właścicielami cenionych przedsiębiorstw. Firmy z Alberty, między innymi takie jak: Encana i Talisman są zainteresowane współpracą z Polską w poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego.

Dwustronne umowy gospodarcze pomiędzy Polską i Kanadą sa pozytywnie realizowane, a w ostanim czasie doszła umowa o wolnym handlu Unii Europejskiej i Kanady, dlatego przywrocenie połączenia lotniczego z Polską z zachodniej Kanady ma głęboki sens i przyniosłoby obopólne korzyści w wielu dziedzinach, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Warto również wspomnieć, że obecnie w Polsce przebywa około 200 żołnierzy z Garnizonu Edmonton wchodzących w skład 3-go Batalionu Kanadyjskiej Piechoty Lekkiej im. Księżniczki Patrycji. Wiele ich rodzin prawdopodobnie ma w tegorocznych planach wyjazd do Polski na wakacje, aby wspólnie spędzić czas wyszukują najlepsze połączenie lotnicze z Polską, które miejmy nadzieję będzie w przyszłości. Edmonton, mimo że jest stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta, oprócz KLM i ICELANDAIR nie posiada bezpośrednich połączeń do Europy, szczególnie tej środkowo-wschodniej. Przywrócenie połączenia lotniczego z Warszawy do Edmonton z całą pewnością spotkałoby się z dużym zadowoleniem nie tylko władz miejskich Edmonton i jego mieszkańców, lecz całej populacji zachodniej Kanady.

Zygmunt Cynar

Polonia Edmonton News

P/S. Na zdjęciach poniżej wspominamy lot numer LO5254 z Edmonton do Warszawy 22 czerwca 1992 r. o godz. 17.40

Czy chcielibyście przywrócenia lotów na trasie Edmonton - Warszawa?

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.