Strona główna Wydarzenia / Events Dzień Języka Ojczystego manifestacją tożsamości narodowej

Dzień Języka Ojczystego manifestacją tożsamości narodowej

67

W trzecią sobotę lutego z inicjatywy UNICEF obchodzone jest na całym świecie święto języka ojczystego. 21 Lutego br. w Edmonton już po raz 12 obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystość z tym związana odbyła się w we Włoskim Centrum Kultury (14230 – 133 Ave). Zorganizowała ją organizacja “The International and Heritage Languages Association” (IHLA), która dba o zachowanie języków ojczystych i pomaga w rozwoju językoznawstwa. Udostępnia niezbędne do tego środki oraz pomaga w rozwijaniu kwalifikacji językowych nauczycieli etnicznych. W bogatym programie uroczystości w Edmonton odbyły się występy artystyczne zespołów szkolnych, zaprezentowano wystawy.
Organizatorów i uczestników tej uroczystości zaszczycili swoją obecnością miedzy innymi: pani Maurine Kubinec, minister kultury i turystyki w rządzie Alberty, pan Don Iveson, burmistrz Edmontonu, pan Amarjeet Sohi, radny miasta Edmonton i pani Olenka Bilash, profesor z Uniwersytetu Alberty.
Mistrzami Ceremonii byli Ksenia Voronina i Wojtek Hewak.
Na stoiskach polskich szkół sobotnich im. Henryka Sienkiewicza, oraz im. Marii Chrzanowskiej, jak i całotygodniowego angielsko-polskiego programu szkolnego im. Jana Pawła II, pokazano wiele ilustracji i przedmiotów artystycznych wykonanych przez uczniów.
Wydarzenie było okazją do celebrowania kultury i języka spośród około 30 grup etnicznych w Edmonton, ale również okazją do wyrażenia uznania nauczycielom za ich trud w pracy nauczycielskiej. Podczas tegorocznych uroczystości wyrazy uznania skierowano do matek i nauczycieli za ich szczególną troskę w obronie języka ojczystego.
Piękna uroczystość przy wypełnionej po brzegi sali bankietowej we Wloskim Centrum Kultury była manifestacją dumy i tożsamości narodowej.
Polonijna obecność na tej uroczystości w dużym stopniu przyczyniła się do celebrowania naszego Języka Ojczystego. Na stoiskach zorganizowanych przez polskie szkoły: im. Henryka Sienkiewicza, im. Marii Chrzanowskiej i całodziennego Angielsko-Polskiego Programu Szkolny im. św. Jana Pawła II pokazane były osiągnięcia uczniów na wielu ilustracjach i przedmiotach artystycznych. W części artystycznej wystąpił zespół taneczny “Oberek”, oraz występ uczniów ze Szkoły Polskiej im. Henryka Sienkiewicza w przedstawieniu słowno-muzycznym, które zgromadziło na scenie młodzież z innych grup etnicznych we wspólnym śpiewaniu, „Bo wszyscy na świecie to jedna rodzina”
Podczas uroczystości wielu mówców podkreślało duże znaczenie znajomości innych języków, które w zmieniającym się świecie będą odgrywać duża rolę w zrozumieniu innych kultur i wspólnym dialogu.
Znajomość większej ilości języków stwarza dużo możliwości. W obecnych czasach wielu młodych Polaków urodzonych poza granicami Polski wykorzystuje zmiany zachodzące w Polsce, i z powodzeniem rozwija tam karierę zawodową lub studiuje na uniwersytetach. Obecność Polski w Unii Europejskiej i postępująca globalizacja daje szansę zawodowego sukcesu ludziom polskiego pochodzenia z dobrą znajomością języka polskiego.
Założyciel IHLA śp. Sab Roncucci powiedział kiedyś, że “W naszym świecie przyszłość będzie należeć do tych, którzy będą mogli porozumiewać się i wspólnie pracować, znając więcej niż jeden język”.

Z. Cynar – Polonia Edmonton News.

Dziennikarz polonijny w Kanadzie. Aktywny w latach 1970 - 2018.