Strona główna Ciekawostki International Experience Canada

International Experience Canada

264

INTERNATIONAL EXPERIENCE CANADA (IEC) program jest juz otwarty! Dziesiątki tysięcy potencjalnych nadziei będzie miało nową szansę na uzyskanie pozwolenia na pracę w ramach programu IEC Working Holiday Canada na 2018 r., który został otwarty dla wszystkich uczestniczących krajów w dniu 3 listopada 2017 r.

Program INTERNATIONAL EXPERIENCE CANADA (IEC) dostępny jest dla obywateli 33 państw, z którymi Kanada podpisała umowy bilateralne. W programie istnieje możliwość wyboru jednej z trzech kategorii: Working Holiday, Young Professionals i International Co-Op. W zależności od kraju, z którego się aplikuje można uzyskać pozwolenie na pracę do maksymalnie 24 miesięcy. Kandydaci do wszystkich puli – w tym Young Professionals i International Co-Op – mogą teraz utworzyć profil.

Obywatele 33 krajów uczestniczących w programie International Experience Canada będą mogli wziąć udział w programie. Kwoty mają zostać ogłoszone, ale oczekuje się, że będą podobne do ubiegłego roku. Irlandzcy kandydaci otrzymali do 10 700 zezwoleń na pracę w programie 2017, podczas gdy Wielka Brytania otrzymała 7 000. Obywatele australijscy mogą korzystać z nieograniczonej liczby. Opłata za uczestnictwo w IEC wzrasta z 126 $ do 150 $ za program w 2018. Do 2015 r. kandydaci musieli się spieszyć być jednymi z pierwszych, którzy składali wniosek o wydanie pozwolenia na pracę w ramach Working Working Canada Canada, ponieważ wydawano je na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Wprowadzono jednak zmiany w programie na 2016 r., oznaczające, że ​​wnioskodawcy mogli przesłać profil w czasie dowolnym, a kandydaci zostają wybrani losowo do wypełnienia wniosku. Ten nowy system zostanie zachowany do 2018 roku. Dotyczy on osób poszukujących pozwolenia na pracę IEC Working Holiday Canada, a także międzynarodowych kooperantów i młodych profesjonalistów w krajach, w których są one dostępne. Kandydaci będą musieli stworzyć profil i zostać przyjętym do puli potencjalnych kandydatów. Working Holiday Ta kategoria jest wciąż najpopularniejsza wśród młodych ludzi, ze względu na możliwość otrzymania otwartego pozwolenia na pracę. Dzięki niemu można podjąć pracę gdziekolwiek na terenie Kanady i prawie dla każdego pracodawcy. W trakcie ważności pozwolenia można również swobodnie zmienić miejsce pracy.

By móc złożyć aplikację na Working Holiday kandydat musi spełniać następujące wymogi:

✓ Posiadać ważny paszport na cały okres pobytu w Kanadzie

✓ Być pomiędzy 18 a 30 lub 35 (włącznie) roku życia w trakcie składania aplikacji (dla Polski jest to wiek 35 lat)

✓ Posiadać środki finansowe w wysokości co najmniej 2,500$ lub ich ekwiwalent w walucie obcej na pokrycie początkowych wydatków

✓ Posiadać ważne ubezpieczenie zdrowotne na cały okres pobytu (uczestnicy programu mogą zostać o nie poproszeni na granicy przez urzędnika imigracyjnego)

Young Professionals Niniejsza kategoria przeznaczona jest dla młodych szczególnie absolwentów wyższych szkół, którzy chcieliby zdobyć międzynarodowe doświadczenie w swoim zawodzie. Uczestnicy muszą posiadać ważną, podpisaną ofertę pracy lub kontrakt z kanadyjskim pracodawcą przez złożeniem aplikacji. Oferta zatrudnienia musi być w zakresie istniejącego już doświadczenia zawodowego lub zdobytej edukacji. Ponadto, zawód który widnieje na niniejszej ofercie musi zgadzać się z kanadyjską listą zawodów (NOC) i należeć do grupy 0, A albo B. International Co-Op Ostatnia, trzecia już kategoria skierowana jest do młodych osób, które są studentami wyższych uczelni (uniwersytetu, szkoły wyższej lub policealnej) w swoim kraju. Mają one możliwość odbycia praktyki studenckiej w Kanadzie. Przez cały okres praktyk, uczestnik musi być aktywnym studentem swojej macierzystej uczelni. Osoby biorące udział w tej kategorii muszą rownież posiadać podpisaną ofertę praktyk lub stażu u kanadyjskiego pracodawcy. Pozostanie w Kanadzie po zakończeniu programu Szanse jakie niesie ze sobą program dla młodych prowadzi wielu uczestników do pozostania w Kanadzie na dłużej, a w rezultacie otrzymania statusu stałego rezydenta. Przykładowo, osoba która pracowała przez pełen rok od momentu rozpoczęcia programu ma szanse na złożenie aplikacji w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe zdobyte w Kanadzie (program Canadian Experience Class, obecnie w Express Entry) lub jeśli znalazła pracodawcę chętnego na zatrudnienie jej na kontrakt. Możliwości jest na prawdę wiele, jednak by nie zmarnować szansy, którą niewątpliwie jest program IEC najlepiej skonsultować dalsze kroki ze specjalistą (to ja) który wskaże drogę i dobierze najlepszy program imigracyjny.

Agata Rębisz – konsultant emigracyjny Polonia Edmonton News