Strona główna Wydarzenia / Events Setna Rocznica Zaślubin z Morzem

Setna Rocznica Zaślubin z Morzem

202
Gen. Józef Haller - zaślubiny Polski z morzem, obraz W. Kossaka
Gen. Józef Haller - zaślubiny Polski z morzem, obraz W. Kossaka

100 lat temu, 10 lutego 1920 r., w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Pucku o godz. 10 na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. Tablicę poświęcił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Kwadrans później na rogu ulic 1 maja i Stary Rynek Andrzej Duda złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w Lasach Piaśnickich w 1939 roku.
Prezydent Duda, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska odsłonili też na Starym Rynku tablicę pamiątkową poświęconą współorganizatorem uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku.
W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie jego uczestnicy w asyście kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Marynarki Wojennej przeszli do portu rybackiego w Pucku, gdzie o godz. 13 odbyl się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.

Po uroczystościach w Pucku Andrzej Duda udał się do Władysławowa, gdzie na placu przed pomnikiem gen. Józefa Hallera spotkał się z mieszkańcami. Potem złożył wieniec pod pomnikiem Antoniego Abrahama (1869-1923), propagatora polskości Pomorza, zwanego „królem Kaszubów”.

Na uroczystości do Pucka w poniedziałek rano z Dworca PKP w Gdańsku-Głównym wyruszy specjalny pociąg. To nawiązanie do historycznego wydarzenia. 10 lutego 1920 r. w godzinach porannych generał Haller dotarł do Gdańska pociągiem z Torunia. Na dworcu czekały na niego tłumy Polaków i lokalne władze.
Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki, pierwszy starosta pomorski. Były one prezentem ufundowanym przez polską ludność Gdańska. Symbolizowały zaślubiny Polski z Bałtykiem. Jedną obrączkę gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił kolejnych 40 lat na palcu.
Na stacji w Pucku odbyło się powitanie przez lokalne władze. Po tej ceremonii rekonstruktorzy, goście i mieszkańcy sformowali wspólny pochód i ulicami miasta przeszli na rynek w Pucku. W porcie aktor grający generał Hallera wjedzie na nabrzeże konno, następnie zsiądzie z konia i dokona uroczystego aktu zaślubin. Następnie, przy dźwiękach hymnu wciągnięta zostanie na maszt biało-czerwona bandera. Przewidziane są też krótkie przemówienia burmistrz Pucka Hanny Pruchniewskiej i marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.

Bogdan Koral Konikowski